Ze setkání 2022
Leden 22 - Elektrické obvody v 6.ročníku
Začali jsme jako žáci - od jednoduchých obvodu jsme postupovali ke komplikovanějším a zkoumali jsme jejich funkčnost.
V druhé části - praktické, jsme začali pracovat na vytváření žákovských souprav (dle Fyzikálního šuplíku V.Piskače). Sestavovat jsme začali spínače a přepínače. Příští setkání je budeme ještě dodělávat.
Počítáme celkem s výrobou 10 žákovských souprav pro každou školu (budeme pokračovat na dalších 3 - 4 setkáních).

Únor 22 - Elektřina

Naše únorové setkání jsme začali diskuzí o exkurzi na Science on Stage 2022 a její organizací.
Před pokračováním v našem tématu elektrických obvodů, jsme si ukázali využití nových vah (součást pomůcek na půjčování) při měření vztlakové síly. Výhodou vah je velký rozsah (6 kg) a měření s přesností na 0,1 gramu.
Na siloměru (Vernier) jsme sledovali, jak se mění tahová síla při ponořování tělesa do vody a současně na vahách vznikající přírůstek. Kromě demonstrace vztlakové síly je pokus vhodný zařadit taky do tématu Zákon akce a reakce.
V další části si účastníci prošli a odzkoušeli fungování 5 elektrických obvodů a zakreslovali jejich schémata. Zjistili, že aktivita je docela náročná.
V praktické části jsme pokračovali v naší výrobě spínačů a přepínačů do žákovských sad. Dostali jsme se už k pájení.

Březen 22 - Síly

Dne 9. března, týden po setkání se zástupci firmy Vernier, jsme se setkali nad tématem z mechaniky 7.ročníku. Vyzkoušeli jsme si žákovské experimenty s hledáním těžiště a objevováním zákonitostí na rovnoramenné páce.
Dvě kolegyně, které navštěvují centrum už několik let jsi připravili pokusy z termiky - vedení tepla v různých materiálech, znázornění rozdílné tepelné vodivosti pomocí termosenzitivních nálepek, proudění tepla (teplý vzduch a vánoční pyramida) a flusací lodička.
V druhé části jsme pilně dodělávali spínače z minulého setkání.
Na setkání jsme taky domluvili exkurzi několika členů na mezinárodní festival Science on Stage. Příští setkání se vrátíme určitě k načerpaným inspiracím z tohoto festivalu.

Duben 22 - Nápady ze Science on Stage
Třičtvrtěletí nám termín setkání trochu zkomplikovalo, ale setkali jsme se nakonec před koncem dubna. Účastníci setkání dostali informace o dotazníkovém šetření pro žáky. Prodiskutovali jsme několik zajímavostí ze Science on Stage - zúčastnili se ho nakonec 3 učitelé (jako návštěvníci). Vyzkoušeli jsme aktivitu zaměřenou na pohyb a graf, vyrobili si Seanovy lahve (2 druhy korálků, isopropanol, slaná voda) a pokročili dál ve výrobě sad na elektřinu pro školy. Příští setkání bude věnované fyzice 1.stupně.

Květen 22 - Periskop a vlaštovky

Květnové setkání jsme prožili víc odpočinkově. Většina z nás už pociťuje blížící se konec roku a s tím související vyčerpání, tak jsme si trochu víc hráli s kolegyněmi z prvního stupně. Vyrobili jsme periskopy (čtvrtka, 2x zrcadlo 6 x 9 cm, oboustranná lepicí páska).V druhé části jsme skládali všechny možné vlaštovky a testovali jejich letecké vlastnosti. Modely vlaštovek byly stažené z Pinterestu (12 druhů vlaštovek).

Červen 22 - Elektřina
Na červnovém setkání jsme dodělávali všechny dřívější resty:
- jednu obarvenou Seanovu láhev,
- sadu na znázorňování elektrického pole,
- žákovské sady na elektřinu.

Září 22 - Elektřina na nepájivém poli

Dne 14.9. proběhlo první setkání našeho centra ve školním roce 2022/23. V úvodu jsme probrali problémy týkající se materiálního vybavení jednotlivých fyzikálních kabinetů a možnosti společných objednávek. Ve druhé části jsme se vrátili k modelování elektrických obvodů v Tinkercadu, tentokrát k využití nepájivého pole. K pochopení jeho propojování jsme začali jako žáčci - na jednoduchém obvodu s jednou LED, rezistorem a baterií. Po zpuštění simulací si každý obvod vytvořil i reálně.Nakonec jsme vytvořili na nepájivém poli míchačku barev s RGB-LED, třech rezistorů a trimrů (potenciometrů) a baterie. Všechno všem fungovalo.

Říjen 22 - Fyzika pro 1.st - Krasohledy a zrcátka
Říjnové setkání jsme věnovali optice na 1. stupni ZŠ a v MŠ. Setkání se zúčastnilo 12 kolegyň (4 kolegyně z 2.stupně, 6 kolegyň z 1. stupně a 2 kolegyně z MŠ)
Zkoumali jsme, kolik obrazů jde vytvořit pomocí dvojice zrcátek a vytvářeli obrázkové variace dle pomůcky z ÚDIFu - zrcadlení.
Vyrobili jsme si velmi jednoduchý a kvalitní krasohled ze zrcátek (opět sada s ÚDIFu) a ze zažehlovacích korálek jsme k tomu dodělali barevné kruhové obrazce.
Vyzkoušeli jsme, co dokážou vodní čočky z proforem, a pomocí různých grafických pozadí vytvořili umělecká zátiší ze skleniček a lahví.
Pomocí svítilen s barevnými filtry jsme si ukázali, jak se skládají barvy a vysvětlili si, jak vznikají barvy těles, které vidíme.
Ukázali jsme si míchání barev pomocí vzlínání barevných roztoků na kuchyňských utěrkách.
Poslední aktivitou byla výroba "osvětlného" akvária (obrázek v přiloženém souboru).


Listopad 22 - Elektřina
Na začátku setkání jsme si rozdali certifikáty za loňský školní rok.

Ukázali jsme si využití Kyklopa (čidla, které jsme se chystali vyrábět) při pokusech z elektrostatiky.
Jednookého Kyklopa jsme vyráběli dle dílny V. Pazdery z Dílen Heuréky 2021 - lze najít ve Sborníku. Pokud se k čidlu přibližuje záporně nabité těleso - svítí modře. Při jeho oddalování svítí červeně. Naopak při přibližování kladně nabitého tělesa svítí červeně, při oddalování modře. V blízkosti střídavého proudu svítí modročerveně.
Krabičky jsme předem vytiskli na 3D tiskárně. Naše pájení bylo velmi úspěšné, vyrobené čidlo fungovalo dobře u 8 z 9 účastníků.
Táto kolegyně dostala nové součástky - na předělání doma.
Z ušetřených peněz za pronájem místnosti jsme pořídili drobnosti do škol - žárovečky a kablíky, které si kolegyně také odnesly.

Prosinec 22 - Termika - měření a laborky

Dne 7. prosince se naše centrum sešlo v "nevánoční" atmosféře - tu jsme letos nechali chemickému centru. Čekaly nás úlohy zaměřené na termiku - práce s teplotními čidly firmy Vernier i klasické teploměry, měření, výpočty, grafy.
Nejdříve jsme se seznámili se staršími a novějšími (bezdrátovými) teploměry a jejich softwarem. Vyzkoušeli jsme první měření, nastavování grafu, práce s daty.
Jako druhý úkol jsme určovali účinnost varné konvice při ohřevu vody a ukázali si, jak se dá podobný úkol řešit u indukčního vařiče (u kterého můžeme nastavovat příkon).
Třetím úkolem byla společná laborka: Sledování vlastností vody, ethanolu a oleje při společném ohřevu na elektrické plotýnce. K tomu jsme použili teploměry z rozsahem do 150 stupňů Celsia.
https://www.khadi.cz/teplomer?q=teplom%C4%9Br
Poslední úlohou bylo stanovení výkonu čajové svíčky.
